Usługa sprzątania mieszkań

Maszyny czyszczące

Pojawiają się nie wiadomo skąd, wypełzają z zakamarków pomieszczeń, zaburzają naszą estetykę, nierzadko też budzą wstręt i obrzydzenie. O czym mowa? Oczywiście o insektach, które lubią zagnieżdżać się w naszych mieszkaniach, zwłaszcza gdy zaniedbujemy kwestię ich czystości. O ile owady o rozmiarach dostrzegalnych gołym okiem można stosunkowo łatwo usunąć, o tyle efekty walki z mikroskopijnych wymiarów insektami są mniej spektakularne czy wręcz niemierzalne.

Jako alergik, muszę szczególnie zadbać o otoczenie, w którym przebywam na co dzień. Dyscyplina w utrzymaniu porządku to chcąc nie chcąc mój chleb powszedni. Każde pofolgowanie lenistwu co do utrzymania czystości w domu odbija się niestety na moim samopoczuciu, tym bardziej regularne sprzątanie oznacza dla mnie konieczność. W moim przypadku staram się najpierw sięgać po przyjazne środowisku metody tępienia niepożądanych mini-lokatorów, zanim zdecyduję się na radykalne kroki takie jak np. zamówienie profesjonalnej usługi odrobaczania.

Insekty i mikroorganizmy najlepiej czują się w miejscach niewietrzonych, ciemnych i tych, w których panuje dość wysoka temperatura, czyli rzędu ok. 20 stopni Celsjusza. Dlatego też regularnie wietrzę pomieszczenia i odkurzam dywany przy pomocy sprawdzonego sprzętu. I tu na chwilę się zatrzymam, bo temat odkurzaczy niesłusznie jest pomijany, a to przecież urządzenie, które jest niezastąpione w utrzymaniu porządku i dobrego samopoczucia domowników, pod warunkiem jednak, że będzie dobrze dobrane. Najlepiej wykorzystać tutaj produkty i maszyny czyszczące wyposażone w filtr HEPA, bo tylko takie skutecznie usuną drobiny kurzu, bakterie, odchody roztoczy oraz pleśń, a więc szkodliwe i najmniejsze z zanieczyszczeń.

Z innych sposobów na insekty mogę polecić kilka ekologicznych. I w tym przypadku teza, że proste rozwiązania są najlepsze sprawdza się znakomicie! Jeśli panicznie boicie się pająków i podejrzewacie, że panoszą się po waszym domu lub wiecie to na pewno, bo przyłapaliście je na gorącym uczynku, ułóżcie w różnych miejscach mieszkania... kasztany i żołędzie. Ich zapach bowiem drażni te małe żyjątka podobnie jak woń cytryny. Pomoże więc nasmarowanie ram okiennych i drzwi czy spryskanie kątów sokiem z tego owocu. Moskitiera również powinna zmniejszyć lub wyeliminować problem małych niechcianych gości w domu. Z kolei do wypędzenia much można użyć roślin: wystarczy ustawić na oknie doniczkę z bazylią, miętą lub lawendą, by przegonić te wyjątkowo drażniące owady.

Insekty „wijące gniazdka” w naszym mieszkaniu, to nie tylko problem estetyki. Bagatelizowanie kwestii czystości domu może w dalszej perspektywie mieć zły wpływ na nasze zdrowie, bo przecież owady znane są z tego, że przenoszą rozmaite choroby, nierzadko niebezpieczne dla nas ludzi.

20.04.2015. 13:24